Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Aktuální stav sucha v České republice


v neděli 24. 11. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 17. 11. 2024 do neděle 24. 11. 2024 ráno)


Tato mapa zachycuje situaci v neděli 24.11. Zprávy 134 zpravodajů z 58 okresů dokládají pozorované/očekávané dopady na výnos u sledovaných skupin plodin.
Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin oproti minulému týdnu jen velmi mírně vzrostly. Aktuálně jsou v 10 okresech (18 % hlášení) hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, v 9 okresech (16 % hlášení) jsou očekávány ztráty mezi 10–30 % a v 7 okresech (12 % hlášení) jsou reportovány ztráty v důsledku sucha 30-40 % a okres Plzeň jih reportuje ztráty nad 40 %. Ve 24 hlášených okresech (42 %) nejsou reportovány projevy sucha. 26 okresů zůstalo nehlášených.
Stav vodní bilance za poslední tři měsíce se oproti minulému týdnu se výrazně neproměnil. Aktuálně i nadále převládá stav normální spíše vlhčí ve 72 % hlášení. Dále je reportován stav spíše sušší bez dopadů ve 17 %, stav velmi vlhký v 5 % hlášení, v 1 % hlášení je reportován stav velmi suchý, ve 4 % hlášení je reportován stav extrémně vlhký a v 2 % hlášení (zejména hlášení ze severozápadu) je reportováno i extrémní sucho.
Stav půdní vláhy do 20 cm oproti minulému období vzrostl a vrchní vrstva půdy se srážkami (v mnoha případech i sněhovými) v uplynulém týdnu aspoň trochu dosytila. Na celém území aktuálně převládá půda mírně vlhká ve 43 % hlášení. Hlášená je dále půda vlhká ve 35 % hlášení, zejména ze západu Čech, ve 13 % půda velmi vlhká a v 9 % i půda sušší.

Podzimní práce jsou ukončovány, zejména v oblastech, které nebyli extrémní srážkovou situaci v září zasáhnuty na tak vysoké úrovni. V oblastech, kde bylo nutné jejich odložení a posun v důsledku zamokření půdy ještě pozvolna probíhají. Velmi vlhké podmínky byly komplikací např. u řepky, u které nešlo kvůli nesjízdnosti pozemků dostatečně zasahovat proti škodlivým organismům (plevele, dřepčíci) a cukernatost u řepky aktuálně zjevně kolísá. Také výsev ozimních plodin v oblastech, které byly srážkovou situaci zasažené víc, byl odsunut a porosty ozimých obilovin a ozimého máku se tak zpožďují ve vývoji. Dlouhodobě podmáčená půda a nepříznivé podmínky však v pár oblastech, zejména na jihu Čech, způsobily, že některé plodiny, např. ozimní ječmen vůbec nebylo možné zasít a částečně se nahradil ozimní pšenicí. V některých oblastech naši reportéři již hlásí i častější výskyt sněhových přeháněk, které se na většině území dobře vsákly do nezmrzlé půdy.
O tom, jak je hodnocena podrobněji situace našimi respondenty si můžete přečíst níže.
Dopady sucha na lesní porosty lze najít v samostatné mapě Dopadů sucha na lesy

INFORMACE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ OD NAŠICH REPORTÉRŮ
(neodráží stav v celém okrese ale pouze v konkrétním katastrálním území):
BENEŠOV: 'V hodnoceném týdnu napršelo a nasněžilo 11 mm. Teplota vzduchu 4°C. Vítr foukal do 4 m/s.'
BŘECLAV: 'Neprší a situace zůstává stejná. Spíš se projevuje sucho v povrchové vrstvě.'
ČESKÉ BUDĚJOVICE: '7,5 mm srážek. '
DĚČÍN: 'Srážky za týden 15 mm, 12 cm sníh. '
HAVLÍČKŮV BROD: 'Konečně trochu zapršelo, 10-12 mm srážek, 2 cm sněhu, vrchní vrstva půdy je mírně nasycená.'
HODONÍN: 'Celkově srážky 6,1 mm.'
HRADEC KRÁLOVÉ: '5 mm srážek, na polích probíhá orba a sklizeň poslední cukrovky '
JIČÍN: 'V uplynulém týdnu spadlo 37 mm srážek.'
JINDŘICHŮV HRADEC: 'Spadlo 14 mm srážek.'
KLATOVY: 'Srážky 32,4 mm.'
LITOMĚŘICE: 'Za poslední týden bylo množství srážek 9,5 mm.'
MLADÁ BOLESLAV: 'Po více než měsíci sucha byly srážky za listopad poměrně vydatné a to postupně s nevelkými úhrny každý den. Do nedělního rána napršelo či nasněžilo 19,8 mm srážek, které výrazně zavodnily přípovrchovou vrstvu půdy.'
NÁCHOD: '43 mm srážek.'
NOVÝ JIČÍN: '14,1 mm srážek spadlo za minulý měsíc. Zásoba vody v půdě se doplnila, ale na spodní vodu to nemá vliv. Hladina spodní vody je ale stále na minimu. Polní práce už neprobíhají. Za listopad spadlo do současnosti 22 mm což odpovídá necelým 40 % měsíčního úhrnu.'
NYMBURK: 'Za sledovaný týden jsme zaznamenali 22,4 mm srážek.'
OLOMOUC: 'Srážky 8 mm z toho 6 mm sníh.'
OPAVA: ' Nějaké přeháňky byly, ale neovlivnily postup prací. Ten je v dobrém stavu, pomalu se končí. Vše je sklizeno a připraveno na další úrodu. Dříve byly deště na podzim a ovlivňovalo to práce, které se těžce dělaly. Poslední roky se situace mění, alespoň u nás.'
OPAVA: 'Srážky 8,9 mm, přízemní mráz až (-6,0)°C, větrno.'
PELHŘIMOV: 'Za týden byl úhrn srážek 10 mm.'
PÍSEK: 'Celkem 17,5 mm srážek.'
PLZEŇ-JIH: 'Srážky 9 mm.'
PLZEŇ-SEVER: 'Srážky 9 mm.'
PRAHA-VÝCHOD: '10,9 mm srážek.'
PRAHA-ZÁPAD: '11,5 mm srážek.'
PRACHATICE: 'V týdnu sněhové přeháňky celkem pokrývka 5 cm. Na konci týdne oteplení, sníh roztál, voda se vsakovala do půdy.'
PROSTĚJOV: 'Úhrn srážek za týden 5 mm.'
PŘÍBRAM: 'Minulý týden spadlo 11,3 mm srážek. Porosty stále vegetují, probíhá rozmetání hnoje a orba.'
RAKOVNÍK: 'Srážky 10 mm.'
ROKYCANY: 'Srážky 14 mm.'
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: 'Od úterý 19.11. srážky sněhové, pokrývka okolo 8 cm vydržela do konce týdne. '
SEMILY: 'Týden mimořádně bohatý na srážky. Začátkem týdne dešťové, později sněhové. Napadlo 25 cm sněhu. Ten nyní taje, a protože zem nebyla promrzlá tak se dobře vsakuje.'
STRAKONICE: 'Srážky za týden 10 mm.'
SVITAVY: '15,5 mm srážek minulý týden.'
TÁBOR: '12 mm srážek ve všech sledovaných katastrech.'
UHERSKÉ HRADIŠTĚ: 'Srážky v týdnu 24,1 mm. Ochlazení, sněžení, 3 dny se sněhovou pokrývkou (3SP). Přerušení podzimních prací.'
VYŠKOV: '3+1 mm srážek.'
ZLÍN: 'Srážky 12 mm.'
ZNOJMO: 'Srážky 8 mm.'
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: '24,6 mm srážek, část formou sněhu.

Více informací ZDE.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 18. 12. 2024

    Rozhovor s Pavlem Zahradníčkem pro Regionální agrární komoru

    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR odpovídal na otázky Zpravodaje Regionální agrární komory Pardubického kraje spojené se současným zemědělstvím. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Když přestaneme orat a pokryjeme půdu meziplodinami, obnovíme za pár desítek let její úrodnost

    Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zkoumá, jak půdu v Česku, zpustošenou dekádami intenzivní orby a používáním syntetických hnojiv a pesticidů znovu ozdravit a připravit na budoucí vysoké teploty v důsledku klimatické změny. Může tomu pomoci i fakt, že zemědělci dostanou zaplaceno za zachycování uhlíku v půdě. „Čeká se také na to, jak budou vypadat systém obchodování s emisními povolenkami v zemědělství neboli Agro-ETS,“ připomíná Klem. Celý článek pro ekonews.cz je k dispozici ZDE.