Deficit půdní vláhy [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Stav půdní vláhy v hlubších vrstvách i nadále zůstává na většině území ve vyšších hodnotách, no v povrchové vrstvě jsou i nadále zásoby vody velmi nízké nebo žádné, i když hodnoty půdní vláhy oproti minulému týdnu mírné stouply.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) zásoby vody oproti minulému týdnu mírně stouply na téměř celém území republiky s výjimkou jižní Moravy, kde hodnoty zůstávají nižší. Na zbytku území aktuálně pozorujeme deficit většinou do max -5 mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se oproti minulému týdnu zásoby vody téměř nezměnily. I nadále na většině území v této vrstvě deficit nepozorujeme. Výjimkou jsou území podél severních a východních hranic- v Krkonoších, Orlických horách, Hrubém Jeseníku a Beskydech, kde aktuálně pozorujeme deficit místy do 20 mm. Na zbylém území zůstávají hodnoty půdní vláhy kladý do 40 mm.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) je max 16 % území v deficitu 5-20 mm a 3 % území v deficitu do 40 mm. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně i nadále na západ od Prahy a také na jihu Moravy. V oblasti Krkonoš, Jeseníku a Beskyd jsou zásoby vody nižší a pozorujeme tu tak deficit lokálně i do 40 mm.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině tocích v rámci republiky spíše normální až podnormální. Podnormální vodnost je pozorován převážně na Liberecku a dál na severovýchodě Čech a také na východní Moravě, na Vsetínsku místy pozorujeme i extrémní sucho. Naopak na jihozápadě Čech je pozorovaná i nadnormální vodnost.
Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo velmi slabě kolísají. V porovnání s dlouhodobými listopadovými průměry jsou průtoky převážně podprůměrné až průměrné
V celém profilu do 1 m se k 24. 11. vyskytuje deficit na max 19 % území, co je oproti minulému týdnu pokles. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Více informací ZDE.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 1. 2025

    Hasiči v LA se požáru nemají jak efektivně postavit

    Dění posledních dní v Los Angeles je noční můrou místních obyvatel, ale i hasičů. Ti jsou totiž podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který požáry studuje a spoluvytvořil i předpovědní systém pro zjišťování požárního rizika, v podstatě bezmocní. Jakmile se dostane požár do zabydlené oblasti za takových podmínek, jaké v posledních dnech panují v Los Angeles, hasiči podle něho nemají šanci mu efektivně čelit. Celý rozhovor pro Seznam Zprávy je k dispozici ZDE.

     

  • 11. 1. 2025

    Kalifornské požáry pohání hydroklimatický bič

    Ohně, které svírají Los Angeles, jsou kvůli klimatickým podmínkám jedny z nejsilnějších v dějinách. Letos se sešlo rovnou několik příčin, jež udělaly z Kalifornie extrémně hořlavé místo. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Kalifornie letos prošla pozoruhodnou kombinací jevů, která způsobila, že právě okolo Los Angeles bylo na začátku ledna obrovské množství vyschlých rostlin. „Dostatek vláhy vedl k bujnému růstu vegetace v první polovině roku 2024,“ popsal Trnka. Ale pak přišlo sucho trvající od léta, které trávu vysušilo. „Aktuální deficit vláhy se tak potkal s mimořádně narostlou vegetací z loňského roku.“ Jeho kolegyně Monika Hlavsová pak doplňuje, že v Kalifornii a na jihozápadě USA byly dlouhodobě pozorovány nižší než obvyklé hodnoty obsahu půdní vláhy a také hlášeny dopady sucha. Celý rozhovor pro ČT24 je k dispozici ZDE.