Relativní nasycení půdy


Nedostatek vláhy
                   
010203040506070 90100
0 = bod vadnutí; 50 = bod snížené dostupnosti; 100 = polní kapacita

Oproti minulému týdnu došlo k nárůstu hodnot relativního nasycení půdy podél severních a východních hranic a také na Vysočině a na východě Čech.
V povrchové vrstvě půdy (0–40 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu na většině území stouply. Zejména podél severních a východních hranic a také na Vysočině. Na jihu Moravy, hlavně na Znojemsku, pozorujeme ale i nadále nejnižší hodnoty v rámci celé republiky (nasycení půdy v rozmezí 50-60 %). Naopak velmi vysoké hodnoty nad 90 % nasycení pozorujeme téměř v celé republice s výjimkou zmíněného jihu Moravy, Olomoucka, Třeboňska a Středních Čech. I tam jsou hodnoty relativního nasycení ale vysoké (60-90 %).
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu výrazně neproměnily. Na Šumavě, v Jizerských a Orlických horách a místy i na Vysočině zůstávají v této vrstvě hodnoty relativního nasycení i v intervalu 90-100 %, severozápadně od Prahy, na sever od Brna a na Olomoucku jsou hodnoty nižší- v rozmezí 60-70 % a na zbytku území jsou hodnoty v intervalu 70-90 %.
V celém profilu (0–100 cm) hodnoty relativního nasycení půdy oproti minulému týdnu stouply zejména v oblasti podél severních hranic, taky ve východních Čechách, v Jeseníkách,  v Beskydech a na Vysočině. Tam se hodnoty aktuálně nachází až nad 90 %. Na zbytku území republiky (s výjimkou jižní Moravy a okolí Prahy, kde pozorujeme hodnoty v intervalu 60-70%), jsou hodnoty taky vysoké- v intervalu 70-90%.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 18. 12. 2024

    Rozhovor s Pavlem Zahradníčkem pro Regionální agrární komoru

    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR odpovídal na otázky Zpravodaje Regionální agrární komory Pardubického kraje spojené se současným zemědělstvím. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Když přestaneme orat a pokryjeme půdu meziplodinami, obnovíme za pár desítek let její úrodnost

    Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zkoumá, jak půdu v Česku, zpustošenou dekádami intenzivní orby a používáním syntetických hnojiv a pesticidů znovu ozdravit a připravit na budoucí vysoké teploty v důsledku klimatické změny. Může tomu pomoci i fakt, že zemědělci dostanou zaplaceno za zachycování uhlíku v půdě. „Čeká se také na to, jak budou vypadat systém obchodování s emisními povolenkami v zemědělství neboli Agro-ETS,“ připomíná Klem. Celý článek pro ekonews.cz je k dispozici ZDE.