Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice


v neděli 01. 12. 2024 v 7 hodin ráno
(informace odrážejí změny v období od neděle 24.11. 2024 do neděle 01. 12. 2024 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (24.11 – 30.11.2024) se od úterý do pátku objevovaly častěji srážky. Nejvíce jich spadlo během čtvrtka. Hlavně v oblasti severních hor byly úhrny vyšší (Krkonoše, Jeseníky a Beskydy). Zde spadlo okolo 40-70 mm/týden. V nejvyšších polohách šlo o sněžení. Na zbytku území republiky byly naopak úhrny většinou jen do 10 mm/týden. Do čtvrtka včetně se pohybovaly denní maxima okolo 5-8°C.
Postupně se má ochlazovat a ke konci týdne i vydatněji sněžit. Půdní vlhkost bude tedy výrazněji stoupat. Do poloviny prosince by mělo být chladněji, než je obvyklé.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.


Intenzita sucha
Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm): Intenzita sucha v povrchové vrstvě na celém území České republiky oproti minulému týdnu znovu poklesla. Aktuálně tak v této vrstvě pozorujeme jen lokálně počínající sucho na Brněnsku, na jihovýchod od Prahy a na Třeboňsku.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm): V hlubší vrstvě není v rámci celé republiky sucho pozorováno.
Aktuálně není sucho na území České republiky pozorováno ani vrámci půdního profilu 0–100 cm. Predikce stavu půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu se mírně zvýšily na celém území vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se zatím nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 17 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 71 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší v nížinách především na jižní Moravě a v severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (24.11 – 30.11.2024) se od úterý do pátku objevovaly častěji srážky. Nejvíce jich spadlo během čtvrtka. Hlavně v oblasti severních hor byly úhrny vyšší (Krkonoše, Jeseníky a Beskydy). Zde spadlo okolo 40-70 mm/týden. V nejvyšších polohách šlo o sněžení. Na zbytku území republiky byly naopak úhrny většinou jen do 10 mm/týden. Do čtvrtka včetně se pohybovaly denní maxima okolo 5-8°C. V pátek se pak ochladilo na 3-5°C. Noční teploty byly nejčastěji lehce nad bodem mrazu. O víkendu pak spadly mírně pod 0°C. Větrné počasí bylo převážně ve čtvrtek a pátek.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 18. 12. 2024

    Rozhovor s Pavlem Zahradníčkem pro Regionální agrární komoru

    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR odpovídal na otázky Zpravodaje Regionální agrární komory Pardubického kraje spojené se současným zemědělstvím. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Když přestaneme orat a pokryjeme půdu meziplodinami, obnovíme za pár desítek let její úrodnost

    Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zkoumá, jak půdu v Česku, zpustošenou dekádami intenzivní orby a používáním syntetických hnojiv a pesticidů znovu ozdravit a připravit na budoucí vysoké teploty v důsledku klimatické změny. Může tomu pomoci i fakt, že zemědělci dostanou zaplaceno za zachycování uhlíku v půdě. „Čeká se také na to, jak budou vypadat systém obchodování s emisními povolenkami v zemědělství neboli Agro-ETS,“ připomíná Klem. Celý článek pro ekonews.cz je k dispozici ZDE.