22. září 2024

Shrnutí:
V uplynulém období (15.9. – 21.9.2024) nás ovlivňovala hlavně tlaková výše. Vydatnější déšť byl ještě během neděle a pondělí, poté se již vyskytovaly jen lokální menší přeháňky a v druhé polovině týdne slunečné počasí. Za toto období nejvíce srážek, většinou přes 60 mm, spadlo v jižních Čechách, Krkonoších a Jeseníkách. Na většině území republiky to však bylo mezi 15-30 mm/týden. Po velmi chladném začátku týdne se oteplilo již v úterý.
Půdní vlhkost se bude stále udržovat hodně vysoko, prakticky stále nasycena i v horizontu dalších 10 dnů. O víkendu se nám ochladí a na přelomu týdne nejsou vyloučeny velmi nízké noční teploty kolem 3-5°C.

Aktuální intenzita sucha: INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm): V důsledku extrémních srážkových úhrnů v uplynulém období je půda i nadále dostatečně nasycená a tak není sucho v povrchové vrstvě v rámci celé republiky pozorováno.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm): V důsledku extrémních srážkových úhrnů v uplynulém období je půda i nadále dostatečně nasycená a tak není sucho v hlubší vrstvě v rámci celé republiky pozorováno.
Aktuálně není sucho na území České republiky i nadále vůbec pozorováno (půdní profil 0–100 cm). Predikce stavu půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce

Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY po extrémních srážkových úhrnech v uplynulém období i nadále zůstává v kladných hodnotách a deficit zásob vody není na území České republiky téměř vůbec pozorován.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu zásoby vody na většině území už mírně poklesly, no pořád nepozorujeme výraznější deficit. Vyšší hodnoty půdní vláhy zůstávají na jihu Moravy a také ve středních Čechách.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnil- na celém území zůstávají hodnoty půdní vláhy vysoké.
V rámci půdního profilu 0-100 cm je než 71 % území v odchylce 20-60 mm a 11 % území v odchylce 60-80 mm navíc od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je u většiny vodních toků v rámci téměř celého území pořád pozorována nadnormální až výrazně nadnormální vodnost. Některé toky jsou v různém stupni povodňových aktivit. Hladiny toků v povodí Lužnice poklesly na 2. nebo 1. SPA a nadále zvolna klesají. Na dolním Labi hladiny toku také zvolna klesají, 1. SPA platí v profilech Mělník, Litoměřice a Děčín), 1. SPA je také na dolní Vltavě v Chuchli. Mírně nad úrovní 1. SPA je Dyje v profilu Trávní Dvůr. Výjimkou jsou části západu (Karlovarsko, Plzeňsko) a také části severu republiky (Děčínsko, Liberecko), kde se vodní toky nachází v stavu normální ale také i podnormální vodnosti
Hladiny toků budou i nadále klesat, případně již budou setrvalé. Na tocích v povodí Lužnice jsou poklesy velmi pozvolné a pokles pod 2. SPA předpokládáme v řádu dnů. Hladina dolního Labe se ještě bude pohybovat kolem hranice 1. SPA. Hladina Vltavy v Chuchli je ovlivňována manipulacemi Povodí Vltavy a je udržována nad 1. SPA. Na toku dolní Dyje je hladina ovlivňována manipulacemi povodí Moravy.
V celém profilu do 1 m se k 15.09. nevyskytuje žádný deficit. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Nasycení půdy: Oproti minulému týdnu, kdy zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY, dosahovaly na celém území téměř 100 % nasycení a hodnoty polní kapacity, tento týden poklesly a 93 % území je v rozsahu 70-90 % relativního nasycení.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Hodnoty relativního nasycení půdy jsou na celém území v povrchové vrstvě mezi 70-90 %.
Situace v celém profilu (0–100 cm): Hodnoty relativního nasycení půdy jsou téměř na celém území v intervalu 70-90 %. Malou výjimkou je část Šumavy a Jeseníků, kde je relativní nasycení půdy pořád nad 90 %, a také podkrušnohorská oblast, kde je naopak relativní nasycení o něco nižší než ve zbytku republiky.

Dopady na vegetaci: Oproti minulému týdnu, došlo k zhoršení relativní kondice vegetace na celém území České republiky, zejména na Moravě a ve Slezsku. Právě na jihu Moravy je vegetace aktuálně v rámci celé republiky v nejnižší kondici. Obecně se však vegetace v rámci celé republiky nachází ve zhoršené situaci. O něco lepší situace je v části Šumavy, na západ od Prahy a také v úzkém pásu od Podyjí po Krkonoše.

Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin se oproti minulému týdnu už velmi výrazně nezměnily, i když v některých okresech ve východní polovině republiky dopady mírně ustoupily. Situace ale pořád kolísá a je různorodá. Aktuálně jsou v 15 okresech (26 % hlášení) hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, v 14 okresech (25 % hlášení) jsou očekávány ztráty mezi 10–30 %, v 5 okresech (9 % hlášení) jsou reportovány ztráty 30-40 % a v okresu Znojmo (2 %) jsou očekáváné ztráty na výnosech v důsledku sucha do 40 %. V 16 hlášených okresech (28 %) nejsou reportovány projevy sucha.
Stav vodní bilance za poslední tři měsíce se oproti minulému týdnu mírně proměnil a to převážně v případech extrémního vlhka, kde došlo k změně na velmi vlhký stav. Aktuálně převládá stav normální spíše vlhčí (36 % hlášení). Dále je reportován i stav velmi suchý (25 % hlášení) a stav spíše sušší bez dopadů (19 % hlášení), ve 13 % je také reportován velmi vlhký stav a v 5 % hlášení je reportován extrémně vlhký stav. V rámci 2 % hlášení (5 reportérů převážně na severozápadě Čech v okolí okresu Louny) je také reportováno extrémní sucho.
Stav půdní vláhy do 20 cm se oproti minulému týdnu proměnil také hlavně v případech, kde byla půda velmi vlhká. Na celém území tak aktuálně převládá půda vlhká ve 42 % hlášení. Hlášená je dále půda mírně vlhká ve 30 % hlášení a také i nadále půda velmi vlhká v 17 %. V 10 % je hlášená i půda sušší a ve 2 % půda suchá, přičemž sušší stavy jsou hlášeny opět z oblasti severozápadních a také středních Čech.

Českou republiky v uplynulém období zasáhly velmi silné až extrémní deště a následné záplavy, které byly specifické i co do velikosti zasaženého území – postihnuté byly povodí Moravy, Odry, jižní i střední Čechy ale taky i východní Čechy a povodí Labe. Paradoxně tentokrát sucho pomohlo – vysušená půda po mimořádně teplém a suchém závěru vegetačního období absorbovala velké množství vody, nakolik nebyla vyprahlá do také míry, aby se po ní voda svezla, ale byla připravena se nasytit. Otázkou zůstává, na kolik se v přemokřených oblastech ještě tento fakt projeví na další sklizni a kvalitě plodin. Nasycení půdy v oblastech, kde nedošlo k extrémním povodňovým stavům však plodinám výrazně pomohlo, no naopak sucho je v jiných oblastech (převážně severozápad Čech) pořád znatelné a půda popraskaná. V případě pohanky naši reportéři hlásí zatím letos vyšší, velmi uspokojivé výnosy. No horší situace může nastat např. v případě cukrové řepy, u které naši reportéři hlásí komplikace při sklizni, také u porostů ozimých obilnin- v některých přemokřených okresech jsou zatím výsevy v nedohlednu, dále u řepky, u které kvůli nesjízdnosti pozemků nelze dostatečně zasahovat proti škodlivým organismům (plevele, dřepčíci) a jej vzcházení je utlumeno a i při další sklizni brambor, která už někde proběhla, no v některých okresech byla právě pozastavená srážkovou situací. Půda, která byla před srážkami obtížně zpracovatelná kvůli suchu, je teď obtížně zpracovaná kvůli bahnu a v některých oblastech je po deštích pořád významně utužená. Polní práce jsou teda v některých okresech v nedohlednu (Opava) a obvyklé termíny (např. právě setí ozimin) se posouvá. Na druhé straně v okresech ne tak zaschlých uplynulou srážkovou situací se zemědělské práce obnovily a probíhají další seče, senážování nebo i orby a setí ozimin. Také pokračují sklizně hroznů nebo slunečnice. V některých oblastech naši reportéři ale hlásí i negativní dopady hrabošů na úrodu a jejich přemnožení.

Dopady na lesy: Hlášena je situace v 7 okresech, kde jsou sledovány především jehličnaté druhy. Situace zůstává ve srovnání s minulým týdnem stejná. V okrese Brno-venkov, kde jsou sledovány jak jehličnaté, tak listnaté druhy, jsou hlášený počínající projevy sucha, V dalších okresech nejsou hlášeny dopady sucha na lesní vegetaci.

Situace ve střední Evropě: Hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY v Evropě oproti minulému týdnu stouply na téměř celém území střední Evropy, zejména v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Na většině území střední Evropy (kromě Maďarska) tak i nadále zůstávají pořád vyšší hodnoty indexu půdní vláhy, přičemž nejvyšší hodnoty půdní vláhy v rámci celé Evropy pozorujeme v oblasti Beneluxu, v Německu, Rakousku, Česku, Slovinsku, Polsku a dále na východ od České republiky. Nižší hodnoty dále pozorujeme v oblasti Itálie, Maďarska, severního Srbska a také na pobřeží moří.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu jsou na celém území vysoké vlhkosti půdy ve vrstvě 0-100 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 90 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 84 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Moravě, nižší v západních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém období (8.9 – 14.9.2024) jsme se dostali pod vliv tlakové níže, která přinesla abnormálně vydatné srážky, velké ochlazení a silný vítr. Srážky se objevovaly prakticky každý den, ale od čtvrtka zesilovaly a v pátek a sobotu dosáhly nejvyšších úhrnů. Ve východní polovině republiky se úhrny pohybovaly mezi 150-200 mm za týden. V Čechách byly většinou pod hranicí 100 mm. Týden začal ještě tropickou nedělí, letním pondělím, ale pak se začalo ochlazovat. Naopak v pátek už byly denní teploty pod hranicí 10 °C a noční teploty padaly k 5-8°C. Velmi silný vítr s nárazy nad 20 m/s nás doprovázel i v sobotu.

Předpověď a prognóza sucha: V následujících dnech (od 23.9.2024) bude vliv tlakové výše slábnout a začnou se prosazovat frontální systémy přecházející přes naši republiku. Se studenou frontou, která nás ovlivní v pátek se pak ochladí. Srážky se čekají hlavně v úterý a ve čtvrtek, drobnější o víkendu. V dalších 10 dnech modely zatím očekávají úhrny většinou do 15 mm, lokálně může napršet 30 mm/10 dnů. Do pátku budou teploty ještě okolo 20°C, ale pak se začne ochlazovat a denní teploty spadnou k 12-15°C a noční teploty nejsou vyloučeny jen okolo 3-5°C. Půdní vlhkost bude stále hodně vysoká v celém profilu do 1 m a i menší množství srážek ji bude zcela dosycovat.
Střednědobý výhled do 8. října předpokládá, že teploty vzduchu budou tento týden nejdříve nadprůměrné, poté podprůměrné a s počátkem října se srovnají s obvyklými hodnotami.
Navazující dlouhodobý výhled až do 4. listopadu předpokládá, že teploty vzduchu budou v říjnu průměrné.
Půdní vlhkost se bude stále udržovat hodně vysoko, prakticky stále nasycena i v horizontu dalších 10 dnů. O víkendu se nám ochladí a na přelomu týdne nejsou vyloučeny velmi nízké noční teploty kolem 3-5°C.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.