Intenzita sucha

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

  • Intenzita sucha - 9. duben 2018
  • Intenzita sucha - 8. duben 2018

    8. duben 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (1. - 7.4.2018) k nám většinou vanul teplý vzduch od jihu, který byl přechodně zastaven průchodem studené fronty během čtvrtečního dne. Podle předpokladu týdenní předpovědi, tak příliš nepršelo. Na většině území republiky spadlo jen pár milimetrů za týden. Lokálně se vyskytovaly i bouřky a ty na některých místech přinesly okolo 10 mm srážek za týden. Nejvíce srážek spadlo na Karlovarsku a Plzeňsku. Naopak v zemědělsky důležitých oblastech (Polabí, jižní a střední Morava) spadlo jen do 2 mm/týden nebo nepršelo vůbec. Vláhový deficit v půdě se mírně zhoršil a to na celém území. Nejvýraznější je v případě krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a také Moravskoslezského kraje. Nadále ale jen výjimečně (1,2 % území) přesahuje 40 mm a na zlomku plochy (0,1%) pak 60 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody a dobře koresponduje s oblastmi výskytu dlouhodobějších deficitů půdní vlhkosti. Současně přetrvávají nesezónně nízké průtoky a počínající sucho zemědělské je kombinováno s počátečními projevy sucha hydrologického. Ve střední Evropě panuje nejnižší nasycení půdy v Rakousku a právě v ČR, kde došlo i ke znatelnému zhoršení jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 1. duben 2018

    1. duben 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (25. 3. 2018 – 31. 3. 2018) přes naši republiku přecházelo více frontálních systémů, ale oproti předpovědi, která slibovala po delší době velké množství srážek, jich nakonec tolik nebylo. Hlavně pršelo ve středu a v sobotu. Nejvíce srážek spadlo v Krkonoších a na Šumavě, ale jinak to bylo nejčastěji jen okolo 2-5 mm/den. Vláhový deficit v půdě se mírně zlepšil na celém území, ale jeho charakter přetrvává zvláště pak v případě krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a také Moravskoslezského kraje. Nadále ale jen výjimečně (v 0,6 % území) přesahuje 40 mm. Předchozí nedostatek vláhy se podle monitoringu ČHMÚ nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, byť se situace oproti minulému týdnu zlepšila alespoň na západě ČR a v lokálně i v povodí Moravy a Odry. Na druhou stranu přetrvávají nesezónně nízké průtoky a nenaplnila se tak zcela předpověď z minulého týdne. Ve střední Evropě panuje nejnižší nasycení půdy v Rakousku a právě v ČR jak dokládají naše mapové výstupy pro tuto oblast.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 25. březen 2018

    25. březen 2018

    Shrnutí
    Pro uplynulý týden (18. 3. 2018 – 24. 3. 2018) se vyplnila předpověď, že bude velmi chudý na srážky. Na celém území republiky buď nepršelo, a nebo byly zaznamenány jen úhrny do 2 mm. Pouze na horách byly srážky do 10 mm/týden a to ve formě sněžení. K dnešnímu dni (26. 3. 2018) nám stále leží až 190 cm sněhu v Krkonoších, Šumavě a Jesenících. Vláhový deficit v půdě se opět zhoršil na celé území zvláště pak v případě krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a také Moravskoslezského kraje. Nadále ale jen výjimečně (v 1 % území) přesahuje 40 mm. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, nicméně situace se oproti minulému týdnu zlepšila alespoň na západě ČR a zejména na nízkých průtocích. O soboty však čekáme zlepšování stavu, pokud jde o úroveň nasycení půdního profilu.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 18. březen 2018

    18. březen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (11. 3. 2018 – 17. 3. 2018) pršelo hlavně v pondělí a v pátek. V pondělí bylo více srážek v Čechách, naopak v pátek na východě Moravy. Celkově za uplynulý týden bylo zaznamenáno od 5-30 mm srážek. K dnešnímu dni (19. 3. 2018) leží slabá vrstva sněhu v Čechách, naopak Morava je většinou bez sněhu. Nejvíce sněhu stále leží v Krkonoších (i nad 150 cm) a v západní části Šumavy. Teploty v minulém týdnu byly značně rozdílné. Od velice jarního počátku týdne až po klasický zimní obrázek ke konci týdne. Vláhový deficit v půdě se výrazně snížil, ale zůstává patrný v řadě oblastí krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a také Moravskoslezského kraje a jen výjimečně přesahuje 40 mm. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, nicméně situace se oproti minulému týdnu zlepšila. V následujících dnech očekáváme spíše zhoršení stavu, pokud jde o úroveň nasycení půdního profilu zvláště pak ve středu ČR.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 11. březen 2018

    11. březen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (4. 3. 2018 – 10. 3. 2018) nás ovlivňovala nejdříve tlaková níže a ke konci týdne přechody různých frontálních systémů. Zároveň se ale obrátilo proudění a místo velmi chladného vzduchu ze severovýchodu k nám začal proudit teplý z jihozápadu. Prakticky většina srážek spadla v úterý. Po zbytek týdne šlo nejčastěji jen o lokální přeháňky. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a nově také Moravskoslezského kraje ačkoliv se zatím nejedná o deficit dramatický, který jen výjimečně přesahuje 40 mm. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody,, který zůstává podnormální na některých přítocích Dyje a výjimečně i na území Čech. V následujících dnech očekáváme spíše setrvalý stav, pokud jde o úroveň nasycení půdního profilu.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 4. březen 2018

    4. březen 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (25. 2. 2018 – 3. 3. 2018) byla naše republika převážně pod vlivem mohutné tlakové výše nad Skandinávií a dostával se k nám mrazivý vzduch ze Sibiře. Ke konci týdne tlaková výše zeslábla a začala se prosazovat tlaková níže. Podle předpokladu byl minulý týden suchý, na většině území nebyly zaznamenány žádné srážky. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, severu Jihomoravského a nově také Moravskoslezského kraje ačkoliv se zatím nejedná o deficit dramatický. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy nevýrazná až chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální nejen na některých přítocích Dyje, ale také v povodí Odry a nově i na většině území Čech. Situace v povrchových je mírně horší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s výskytem hydrologického sucha. V následujících dnech očekáváme ovšem zlepšení nasycení půdního profilu.
     

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 25. únor 2018

    25. únor 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (18. 2 .2018 – 24. 2. 2018) se postupně začala prosazovat tlaková výše nad Skandinávii a k nám začal proudit velice chladný vzduch postupně od severu a ke konci týdne od severovýchodu a východu. Tak jak slibovaly modely ve své týdenní předpovědi, tak se stalo a srážek bylo jen velmi málo. Na většině území nebyly dokonce zaznamenány žádné. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého, ale i Středočeského a Jihomoravského. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy nevýrazná až chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, která zůstává podnormální v oblasti dolního toku Moravy a Dyje a také v Moravskoslezském kraji. Situace v povrchových je mírně horší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s výskytem hydrologického sucha. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu spíše pokračující zhoršování, které ale díky vegetačnímu klidu nemusí mít negativní dopady.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 18. únor 2018

    18. únor 2018

    Shrnutí 

    V uplynulém týdnu (11. 2. 2018 – 17. 2. 2018) jsme byli hlavně v nevýrazném tlakovém poli. To se změnilo ke konci týdne, kdy nás začala ovlivňovat tlaková níže. Množství srážek odpovídalo pesimističtější verzi, kterou předpovídaly modely IFS a CMC (viz. předpověď z minulého týdne). Prostorově významnější srážky byly od čtvrtka do pátku, ale celkové množství bylo malé. Od středních poloh níže se přes sněžení minulý týden vyskytuje sněhová pokrývka nadále jen v omezené míře. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy se zvětšila ale prozatím se nejedná až na enklávy na jihu Čech a v Olomouckém kraji o zásadní problém. Vláhový deficit v půdě je zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého ale i Středočeského, Libereckého, Pardubického a Moravskoslezského. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy nevýrazná až chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje a také v Moravskoslezském kraji. Situace v povrchových je normální nebo mírně lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s podnormální stavy. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu spíše pokračující zhoršování, které ale díky vegetačnímu klidu nemusí mít negativní dopady.

    pokračovat >
  • Intenzita sucha - 11. únor 2018

    11. únor 2018

    Shrnutí
    V uplynulém týdnu (4. 2. 2018 – 10. 2. 2018) se oblast České republiky většinou nacházela v nevýrazném tlakovém poli. Zpočátku týdne spíše převládalo slunečnější počasí, naopak v druhé polovině oblačno či zataženo. V západní části Čech nebyly zaznamenány srážky vůbec, směrem na východ většinou jejich množství rostlo. I tak nejčastěji se pohybovaly mezi 3-7 mm/týden, jen lokálně se dostávaly nad 10 mm/týden. Od středních poloh níže se přes sněžení minulý týden vyskytuje sněhová pokrývka jen v omezené míře. Oblast s horším než obvyklým množstvím vláhy se zvětšila a nacházíme ale nejedná se až na enklávy na jihu Čech a v Olomouckém kraji o zásadní problém. Epizoda sucha z loňského roku sice vymizela a pozůstatky jsou zmíněné enklávy ale nadále vláhový deficit v půdě zvláště patrný v regionech krajů Jihočeského, Olomouckého, Jihomoravského a nově i Středočeského a Moravskoslezského. Znepokojivá je přes celkově dobré nasycení prvních 100 cm půdy téměř chybějící sněhová pokrývka v nížinách až do středních poloh. Předchozí nedostatek vláhy se nadále podepisuje na výši hladin podzemní vody, který zůstává podnormální v oblasti dolní toku Moravy a Dyje a nově i v Moravskoslezském kraji. Situace v povrchových je normální nebo mírně lepší než normál na většině toků nicméně v povodí Dyje a lokálně i v povodí Labe se objevují vodní toky s podnormální stavy. V následujících dnech neočekáváme výraznou změnu tohoto stavu.

    pokračovat >

Intenzita sucha

stáhnout zavřít
Intenzita sucha