Intenzita sucha
Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.
-
20. červenec 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden díky výrazně vyšším teplotám a nízkým srážkovým úhrnům vedl k opětovnému zhoršení stavu na východě území, kde relativní nasycení půdy opět kleslo. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) jsou v současné době postiženy ⅗ území, zatímco nasyceno alespoň na 70% je cca 1/10 území.
-
13. červenec 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden díky významnějším srážkám vedl k významnému zlepšení stavu na většině území Čech, kde se relativní nasycení půdy výrazně zlepšilo. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) je v současné době postižena méně než ⅕ území. V povrchové vrstvě (0-40 cm) je v současné době nasyceno alespoň na 70% více než ½ území.
-
6. červenec 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden díky významnějším srážkám a relativně nižším teplotám vedl k další stabilizaci stavu zejména v povrchové vrstvě, nicméně v celém profilu zůstává situace velmi nepříznivá. S výjimkou severních okresů a Slezska se na většině území relativního nasycení půdy nezvýšilo. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) je v současné době postiženo 3/4 území.
-
29. červen 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden díky významnějším srážkám a relativně nižším teplotám vedl k částečné stabilizaci situace, která zůstává ale stále dosti nepříznivá. Díky dlouhodobému deficitu srážek se na většině území relativního nasycení půdy nezvýšilo. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) je v současné době postiženo stále přes ⅘ území.
-
22. červen 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden se opět vyznačoval absencí významnějších srážek, nižšími teplotami a spíše nižšími úhrny globální radiace. Díky přetrvávajícímu nedostatku srážek došlo na většině území k dalšímu poklesu relativního nasycení půdy.. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) je v současné době postiženo celé území s výjimkou nejvyšších poloh.
-
15. červen 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden se vyznačoval absencí významnějších srážek a zpočátku vysokými teplotami v kombinaci s vysokými úhrny globální radiace, a proto na většině území došlo k dalšímu poklesu relativního nasycení půdy.. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) je v současné době nejvíce postižena Morava, nicméně na řadě míst v Čechách se oproti minulému týdnu situace rovněž opět výrazně zhoršila.
-
8. červen 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden se vyznačoval absencí významnějších srážek, a proto na většině území došlo k prudkému poklesu relativního nasycení půdy.. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) je v současné době nejvíce postižena Morava, nicméně na řadě míst v Čechách se oproti minulému týdnu situace rovněž výrazně zhoršila.
-
1. červen 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Uplynulý týden charakterizovaly jedny z nejvydatnějších srážek od počátku roku. Ačkoliv se srážkové úhrny výrazně lišily, na většině území došlo k výraznému zvýšení relativního nasycení půdy.. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) je ale stále postižena výrazná část území Moravy.
-
25. květen 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Podle našich předpokladů způsobila vyšší spotřeba vody v krajině pokles relativního nasycení půdy v místech, kde nedošlo k výrazné srážkové činnosti. Ta byla zejména na východě území spíše lokálního charakteru a v kontextu celé ČR nestačila zcela pokrýt zvýšenou potřebu vláhu. Vydatnější srážky zejména na severozápadě území vedly ke stabilizaci a zlepšení relativního nasycení půdy a naopak na východě území se situace zhoršila.
-
18. květen 2014
Situace půdní vlhkosti a intenzity sucha:pokračovat >Srážková činnost, která byla intenzivnější než úváděla předpověď, vedla v uplynulém týdnu k výrazné úpravě situace v nasycení povrchové vrstvy téměř v celé ČR. Sníženou dostupností vláhy v povrchové vrstvě (0-40 cm) zůstává tak postiženo rozhraní okresů Znojmo a Třebíč, oblast Břeclavska a některé regiony v Podkrušnohoří. Vydatné srážky doprovázené mírným poklesem teploty vedly ke stabilizaci a zlepšení relativního nasycení půdy.