Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
28. 9. 2019
Vliv změny klimatu na produkci pšenice ČT24
Potravinová krize vedoucí k pasivní migraci obyvatel, a to kvůli poptávce po pšenici – předpověď pro druhou polovinu tohoto století, která vychází z nové studie mezinárodního týmu vedeného vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity publikovaná v Science Advances. Věnují se v ní obilovině, která je na mnoha místech planety nedílnou součástí jídelníčku a tvoří až pětinu energetického příjmu světové populace.
Více o tématu v rozhovoru profesora Miroslava Trnky pro ČT 24 – rozhovor je ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 14:43 min).
Výše uvedená studie byla zmíněna rovněž v pořadu Věda 24, stopáž od 0:23 min. Pořad ke zhlédnutí ZDE. -
27. 9. 2019
Sucho ohrozí až 60 % ploch, kde se pěstuje pšenice. Některé změny se už nedají odvrátit, varuje výzkum
Až 60 procent ploch, na nichž se na planetě pěstuje pšenice, by mohlo do konce století čelit epizodám sucha, které zasáhnou několik produkčních regionů současně. Vyplývá to z mezinárodní studie, kterou vedli vědci z Ústavu výzkumu globální změny a Mendelovy univerzity v Brně. Jde o variantu prognózy, která počítá s tím, že se nepodaří přijmout opatření ke zmírnění změny klimatu. Organizace pro výživu a zemědělství OSN přitom očekává, že do poloviny století vzroste poptávka po obilovinách s ohledem na růst populace o 43 procent, převážně v rozvojových zemích.
Článek je k přečtení na ČT 24 ZDE.
-
27. 9. 2019
Česko schne, mizí půda, lesy i ptáci, upozorňuje chmurná zpráva o zdejší přírodě
Loňský rok byl pro českou přírodu extrémní hned v několika ohledech. Byl nejteplejší v dosavadní historii měření a zároveň velmi suchý. Na stavu životního prostředí se také začal výrazně podepisovat tuzemský způsob hospodaření s krajinou ve spojení se změnou klimatu: půdu ohrožovala eroze a lesy čelily kvůli suchu a kůrovci rekordní těžbě.
„Poslední podprůměrně teplotní rok byl 1996 a rekordně nejteplejší byly roky 2018, 2015 a 2014, což dokazuje zrychlenou intenzitu klimatické změny,“ řekl Deníku N klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Článek je ke stažení ZDE.
-
26. 9. 2019
Až 60 % světových ploch pšenice bude výrazně ohrožovat sucho
Až 60 procent ploch, na nichž se na planetě pěstuje pšenice, by mohlo do konce století čelit epizodám sucha, které zasáhnou několik produkčních regionů současně. Vyplývá to z mezinárodní studie, kterou vedli vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně a kterou ČTK poskytl vedoucí výzkumného týmu Miroslav Trnka. Jde o variantu prognózy, která kalkuluje s tím, že se nepodaří přijmout opatření ke zmírnění změny klimatu. Organizace pro výživu a zemědělství navíc očekává, že do poloviny století vzroste poptávka po obilovinách s ohledem na růst populace o 43 procent, převážně v rozvojových zemích.
Celá zpráva je k přečtení na ČTK ZDE.
Zprávu převzala další média:
Agris.cz,
Radio Prague International
Zemědělec.cz
Asociace soukromého zemědělství
Aktuálně.cz.Vydaná studie zaujala také zahraniční média:
Globale Weizenernte droht einzubrechen
-
26. 9. 2019
Řada zemědělců podle experta na klimatickou změnu reaguje
Řada zemědělců reaguje na klimatickou změnu a z ní plynoucí sucho posledních let a snaží se měnit zažité hospodaření i krajinu. Experimentují s novými postupy zpracování půdy, rozmanitými meziplodinami či tvoří biopásy.
I stát reaguje správnými kroky, avšak ne tak rychle a pružně, jak by si žádal vývoj v krajině. Navíc podle Miroslava Trnky, bioklimatologa z Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe AV ČR, by měl zemědělce pozitivněji motivovat k tomu, aby změny dělat chtěli, a pomáhal zajistit dlouhodobé financování.
Celý článek k přečtení ZDE. -
26. 9. 2019
Sucho do konce stoletní výrazně ohrozí až 60 % světových ploch pšenice
Změna klimatu bude ovlivňovat také budoucí produkci pšenice. Nová studie mezinárodního týmu vedeného vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně publikovaná v časopise Science Advances uvádí, že pokud nebudou přijata opatření ke zmírnění změny klimatu, mohlo by do konce století čelit epizodám sucha až 60 procent současných oblastí pěstování pšenice na celém světě. Tyto epizody přitom podle vědců zasáhnou několik produkčních regionů současně.
„Pokud nebudou přijata opatření ke zmírnění změny klimatu, mohlo by do konce století až 60 procent současných oblastí pěstování pšenice na celém světě čelit epizodám sucha, které zasáhnou několik produkčních regionů současně,“ říká Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, hlavní autor studie. „To je čtyřikrát vyšší riziko, než jaké vědci pozorují v současnosti, a které již zjevně mělo a má značný dopad na klíčové oblasti odpovídající za celosvětovou produkci pšenice,“ dodává Trnka.
Článek je ke stažení ZDE.
-
18. 9. 2019
Cenu rektora MENDELU získal Zdeněk Žalud
Osm akademiků a studentů Mendelovy univerzity obdrželo Ceny rektora MENDELU za mimořádné výsledky své práce. Prestižní ocenění v roce staletých oslav od vzniku školy získal i člen týmu Intersucho bioklimatolog prof. Zdeněk Žalud, který patří k vědcům, kteří dlouhodobě upozorňují na dopady klimatické změny.
Celý článek k přečtení ZDE. -
17. 9. 2019
Sucho v půdě už zůstává převážně jen v Libereckém kraji
Sucho v půdě v hloubce do jednoho metru zůstává po deštích v druhé půli srpna a první polovině září už pouze v Libereckém kraji a v některých místech, které s ním sousedí. Přetrvává také v části jižních Čech a na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje. Na Moravě byly deště posledních týdnů tak vydatné, že dokázaly ve velké části do sytit zcela horní vrstvu do 40 centimetrů, ale i spodní vrstvu do jednoho metru, vyplývá z mapy, kterou dnes zveřejnili vědci na portálu InterSucho.
Článek je k přečtení na ČTK ZDE.
Zprávu převzala další média:
Financni-web.cz,
O vodarenstvi.cz,
Zemědělec.
-
13. 9. 2019
Přednáška na konferenci CrisCon
Na konferenci CrisCon v Uherském Hradišti zaměřené na krizové řízení řešení krizových situací, kterou společně pořádaly Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a VUT v Brně přednesl úvodní plenární přednášku na téma „Sucho jako environmentální rizikový faktor“ prof. Zdeněk Žalud.
Program konference ZDE.
-
3. 9. 2019
Česko změnu klimatu přežije
Česku sice hladomor nehrozí, ale i každý Čech by se měl zamyslet, jak žije, čím cestuje a jakou má spotřebu. Nová mimořádná zpráva OSN o klimatické změně říká, že nestačí jen omezit emise oxidu uhličitého v energetice a dopravě, ale musí dojít i na zemědělství.
V Česku se na vliv zemědělství na globální oteplování specializuje Miroslav Trnka z Ústavu výzkum globální změny AV ČR.
Jak zemědělství a využívání půdy produkuje emise skleníkových plynů? V čem jsou naše rezervy? Jak bude vypadat budoucnost českého zemědělství?
Rozhovor s Miroslavem Trnkou je ke stažení ZDE.