Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
24. 5. 2019
Květnové deště zmírnily sucho, škody na polích ale spravily jen částečně
Květnové srážky, které byly na mnoha místech republiky intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci z března a dubna, škody na polích už ale mnohde napravit nemohly. Sucho zmizelo v téměř celé republice především v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, v hlubší vrstvě je situace na mnoha místech republiky stále špatná.
Článek na ČT24 vycházející z informací, které byly uvedeny na portálu intersucho.cz, k přečtení ZDE. -
23. 5. 2019
Sucho vydatný déšť snížil, Česku by ale prospěly dlouhé a pomalé srážky, říká Trnka pro Český rozhlas
Na řadě míst Česka stouply kvůli dešťům hladiny řek, zejména ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Přestože vydatné srážky trápí tamní obyvatele, zmenšuje se tím nedostatek vody v krajině. Dopady sucha se tak nyní oproti dubnu trochu zmírnily, popsal pro Radiožurnál prof. Miroslav Trnka, koordinátor projektu InterSucho. Podle něj ale ještě nemáme zdaleka vyhráno. Česku by pomohl spíš pomalý a dlouhodobý déšť.
Současný stav komentuje profesor Miroslav Trnka v Dopoledním Radiožurnálu.
Rozhovor k poslechnutí v Dopoledním Radiožurnálu ZDE (stopáž od 10:10:44).
Rozhovor k přečtení ZDE.
-
23. 5. 2019
Zažíváme nejdeštivější květen za posledních pět let. Srážky poprvé nad třicetiletým průměrem
Díky vydatnému dešti bude letošní květen po pěti sušších letech nejspíš nad dlouhodobým srážkovým průměrem. Déšť rozvodnil řeky v Čechách i na Moravě, ale také pomohl zmírnit zemědělské sucho. Na doplnění podzemní vody srážky ale nejspíš nestačí. Vydatné srážky, které Česko zasáhly ve středu a které doznívají na velké části republiky, sice způsobily na řadě míst komplikace, ale české krajině pomohly. Potvrzuje to i koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka, jehož tým se zabývá denními výpočty.„V sekci předpověď je již vidět výrazný posun a snížení intenzity sucha,“ řekl Seznamu.
Příspěvek ze zhlédnutí ZDE -
20. 5. 2019
Deset procent území ČR nadále trpí extrémním suchem
I přes poměrně deštivý květen zůstává deset procent území Česka vystaveno extrémnímu zemědělskému suchu, což je nejhorší stupeň ze šesti. Dalších šest procent území trpí výjimečným suchem. Zatímco se situace částečně zlepšila na Moravě, velký nedostatek vody je v Ústeckém kraji, velké části Středočeského kraje, Plzeňského kraje a Královéhradeckého kraje, částečně je zasažen i Liberecký a Pardubický kraj.
Celý článek k přečtení na ČTK, informace jsou k dispozici i na dalším zpravodajském webu novinky.cz.
-
16. 5. 2019
Hostem Dne na Moravě byl Miroslav Trnka (Brněnský rozhlas)
Česko zažívá období sucha. Zdroje podzemní vody se tenčí, někde už voda zmizela úplně. Co sucho způsobuje a jak mohou lidé krajině pomoci? Situaci komentuje profesor Miroslav Trnka pro Český rozhlas Brno.
Rozhovor k poslechnutí ZDE. -
7. 5. 2019
Profesor Zdeněk Žalud hostem Interview Plus v Českém rozhlase
Extrémní sucho postihuje až třetinu území Česka. Přestože suché počasí vystřídaly deštivé dny, zemědělci už počítají se slabší úrodou. Hostem pořadu Interview Plus byl profesor Zdeněk Žalud z projektu Intersucho.
Rozhovor k poslechnutí ZDE, vč. shrnutí rozhovoru v textové části.
-
7. 5. 2019
Setkání a závěrečná konference projektu DriDanube
Ve dnech 6. – 8. 5. se ve Vídni uskutečnil poslední meeting projektu DriDanube (Drought Risk in the Danube Region) a také závěrečná konference Danube Drought Conference. Účelem konference bylo představení výsledků projektu DriDanube, sdílet znalosti a zkušenosti a podporovat větší propojení mezi politickým, vědeckým a veřejným sektorem v oblasti boje proti suchu. Detailnější informace o konferenci jsou k dispozici ZDE.
Z výstupů CzechGlobe byla na konferenci představena společná síť reportérů vybudovaná v partnerských zemích DriDanube díky podpoře projektu.
Více informací o projektu DriDanube můžete nalézt ZDE.
Projekt DriDanube je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA). -
3. 5. 2019
Vliv deště na sucho
Slunečné počasí na jihu a východě Moravy střídá opět sychravo - konec pracovního týdne a víkend přináší ochlazení a s ním i očekávané srážky. Jak dokážou změnit situaci ohledně sucha, o tom už s klimatologem Pavlem Zahradníčkem.
Reportáž v pořadu Události v regionech je ke zhlédnutí ZDE.
-
30. 4. 2019
„Chybí nám nejméně měsíc vody,“ shrnuje současný stav profesor Miroslav Trnka z projektu Intersucho
Už na konci dubna se Česká republika potýká se suchem, které je pro toto období alarmující. Alespoň nízký stupeň sucha je prakticky na celém našem území. „Oproti běžnému roku nám chybí nejméně měsíc vody. Kumuluje se nám vodní deficit, takže vedle takzvaného zemědělského máme i sucho hydrologické, což znamená, že ho pociťují i lidé ve studních,“ říká profesor Miroslav Trnka z projektu Intersucho, který už přes pět let provozuje monitorovací systém pro zemědělství a lesnictví.
Článek a rozhovor k dispozici ZDE.
-
29. 4. 2019
Jak na boj se suchem? Pomůže technika i rozmanitost plodin
Odrůdová a plodinová rozmanitost, nákup vhodné techniky, moderní postupy při zpracování půdy nebo budování soustav vodních nádrží může podle expertů pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Státního pozemkového úřadu, v jehož sídle se ve středu sešli zástupci devíti institucí zabývajících se suchem a nedostatkem vody.
V ohrožených místech je podle zástupců institucí, mezi které patří například Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR, Český hydrometeorologický ústav nebo Mendelova univerzita v Brně, nutné soustředit se na lepší využívání vodních zdrojů. Experti také apelují na zvýšení úrovně právní ochrany vodních zdrojů.
"Samozřejmě jsou zcela zásadní i opatření v krajině, jako je podpora realizací pozemkových úprav či obnova a budování efektivních závlah. Je třeba je však zavádět systémově po posouzení důsledků opatření na celé povodí a s ohledem na měnící se klimatické podmínky," uvedl profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
Článek je ke stažení ZDE.