Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 21. 3. 2023

    Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru

     Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 21. 3. 2023

    Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr

    Střední Evropa je jedním z několika tzv. hotspotů, tedy míst, kde vidíme projevy klimatické změny výrazněji. Není to největší anomálie toho oteplování, ale je poměrně výrazná.
    Čím je to způsobeno? Proč zrovna střední Evropa, potažmo Česko? Přečtěte si rozhovor s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe pro novinky.cz ZDE.

  • 16. 3. 2023

    Zdeněk Žalud komentuje funkci ovocných stromů

    Vědci upozorňují, že ovocné stromy v krajině plní kromě produkce potravin řadu dalších funkcí. „Ať již jde o biodiverzitu spojenou především s výskytem hmyzu a ptáků, často jsou klíčovým prvkem diverzifikace krajiny a významně podporují i půdoochrannou funkci,“ popsal bioklimatolog Zdeněk Žalud z CzechGlobe.
    Celý článek k přečtení ZDE.

  • 13. 3. 2023

    Letošní zima byla šestá nejteplejší za 250 let. Do budoucna nebude lépe, předpovídá klimatolog

    „Musíme si zvykat, že zimy budou kratší a teplejší a v létě nás budou trápit vlny veder,“ tvrdí to klimatolog a koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka. Ta letošní podle měření, která se dělají už 250 let, byla za tu dobu šestá nejteplejší.
    Rozhovor pro irozhlas.cz k přečtení a poslechnutí ZDE.

  • 9. 1. 2023

    České hory jsou bez sněhu, kvůli intenzivní teplé vlně chybí i na hřebenech

    České hory jsou bez sněhu. Kvůli dlouhé a intenzivní teplé vlně, která začala o Vánocích a v podstatě dosud neskončila, chybí sníh i v hřebenových partiích v nadmořských výškách nad 1000 metrů. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR je sice vánoční obleva celkem standardní záležitost, ale v takové míře jako letos se jedná o výjimečný jev, řekl ČTK. Teploty se v některých dnech pohybovaly i 15 stupňů nad dlouhodobým průměrem.
    Pavel Zahradníček popisoval stav pro ČTK, celý článek k přečtení ZDE.

  • 25. 12. 2022

    Nejen Vánoce na blátě. V Česku se mění celá zima, sněhu je o polovinu méně

    Čeští vědci upozorňují, že „Vánoce na sněhu“ jsou hlavně v nížinách už spíše rarita. Měnící se klima z nich v budoucnu udělá fenomén ještě vzácnější.

    Zimní období je kratší a teplejší, sníh se stává v některých oblastech stále větší vzácností. „Za posledních 60 let se nám zima oteplila o 2,2 stupně Celsia, ale měsíce prosinec a leden dokonce o 2,6 stupně,“ vysvětlil Pavel Zahradníček, klimatolog a meteorolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který mimo jiné sleduje teplotní proměny v uplynulých dekádách a zpracovává klimatické modely. „Naopak, což je hodně zajímavé, únor se nám sice otepluje, ale podstatně méně a není to stále statisticky významná změna. Chladná část roku se nám také zkracuje a samozřejmě ubývá i množství sněhové pokrývky.“
    Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

  • 22. 12. 2022

    Vleky versus klima. Sněhu bude i nadále ubývat a čekají nás kratší zimy

    Lyžování je v plném proudu, ale hned zkraje sezony se vyskytl zádrhel. Nebyl sníh. Zimní sporty tím naráží na mocného nepřítele – klimatickou změnu. Menší sněhová pokrývka je strašákem nejen pro české sjezdovky.
    „Zimní sezona se nám zkracuje, a to i na horách,“ vysvětluje Voxpotu Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. A samozřejmě je to problém v tuzemsku stejně jako na celém světě. „Změna charakteru zim je nejvýznamnější změnou v krajině, kterou můžeme pozorovat,“ dodává pro Voxpot jeho kolega Mirek Trnka, který je zároveň koordinátorem projektu Intersucho.
    Celý článek pro voxpot.cz k přečtení ZDE.

     

  • 10. 11. 2022

    Zhodnocení Evropského sucha a Přehled spouštěčů kůrovcové kalamity

    Vědecké týmy z evropských institucí publikovali článek Lessons from the 2018–2019 European droughts: a collective need for unifying drought risk management do vědeckého časopisu Natural Hazards and Earth System Sciencies. Celý článek, na kterém se podílel i prof. Miroslav Trnka, člen týmu Intersucho, je k přečtení ZDE.

    Kolektiv autorů pod prof. Brázdilem zveřejnil publikaci týkající se zhodnocení meteorologickým a klimatologických spouštěčů pro kůrovcovou kalamitu v České republice. Celý článek, na kterém se podílel i prof. Miroslav Trnka, člen týmu Intersucho, je k přečtení ZDE (Meteorological and climatological triggers of notable past and present bark beetle outbreaks in the Czech Republic).