Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
7. 11. 2022
Zelené Česko. Výjimečný říjen poblouznil přírodu
Přestože je začátek listopadu, příroda díky teplejšímu říjnu stále nepřešla do období vegetačního klidu. Skoro celý měsíc do Česka proudil teplejší vzduch od jihozápadu, na rozdíl od září, kdy se k nám dostával vzduch chladnější.
Co to znamená pro přírodu? Jaká je předpověď počasí na další dny?
Na otázky Seznam Zpráv odpovídal člen týmu InterSucho Pavel Zahradníček.
Celý článek k přečtení ZDE. -
21. 10. 2022
Miroslav Trnka hostem ve Fokusu VM, ČT24
Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka byl hostem Fokusu Václava Moravce na ČT24 zaměřéné na téma "Věda jako spása".
Jak lze v dnešní době zachránit klima?
Celý rozhovor ke zhlédnutí na ct24.cz ZDE.
-
16. 8. 2022
Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech
Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE.
-
3. 8. 2022
Riziko požáru jsme viděli týden dopředu, častější je ale jinde, říká expert
Riziko požárů v Česku roste s tím, jak kvůli klimatické změně přibývá dní s vhodným požárním počasím. „Neznamená to ale, že lesy kvůli většímu množství těchto dní hořet musí a nedá se s tím nic dělat,“ řekl Miroslav Trnka Seznam Zprávám.
Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE. -
26. 7. 2022
Sucho a jeho vliv na požáry
Markéta Poděbradská z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR komentuje současný stav sucha v zasaženém území požárem ve Hřensku a jaký je výhled do budoucna co se týče sucha?
Celý rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE.
-
19. 7. 2022
Fosilní paliva, odlesňování a skleníkové plyny. Extrémní teploty a sucho jsou důsledkem lidské činnosti, varuje Miroslav Trnka
Jsou teploty přesahující třicítku v červenci v Česku normální, nebo se i v tomto ohledu projevují klimatické změny? Jaké ponaučení si můžeme vzít z historie? A můžeme škodám způsobeným vedry nějak předcházet? „Nárůst je výrazný a je zjevné, že když takových dnů je v létě víc, mají tendenci se řetězit. Jeden horký den ještě nic moc neznamená, problém je, když jsou takové dny tři a více za sebou,“ říká Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
Rozhovor a článek k dispozici na radiozurnal.rozhlas.cz ZDE. -
24. 6. 2022
Prezentace na konferenci Výzkum, vývoj a inovace pro řešení klimatické změny v ČR
23. června 2022 se v Praze konala konference Výzkum, vývoj a inovace pro řešení klimatické změny v ČR pořádaná Radou vlády pro vědu a výzkum, Ministerstvem životního prostředí a Akademií věd ČR.
Odborníci z Akademie věd ČR na konferenci představili své návrhy na opatření, která by měla snížit společenské dopady postupující globální změny klimatu, a to včetně konkrétních výzkumných projektů. Ty by do budoucna měly Česko připravit na významné výkyvy počasí od extrémních teplot přes sucho, silné bouře anebo záplavy.Do konference, kterou zahájily Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace a Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd, se aktivně zapojili také vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. S hlavní přednáškou prvního bloku konference, která byla věnována příčinám a projevům klimatické změny, vystoupil Miroslav Trnka. Do následující panelové diskuze se spolu s ním zapojil také Zdeněk Žalud.
Po přednášce Anny Hubáčkové, ministryně životního prostředí, věnované dopadům klimatické změny, adaptacím a mitigaci, vystoupil v druhém bloku konference Michal V. Marek, který se věnoval roli základního výzkumu a transferu výsledků do praxe.
V průběhu konference, na níž se role moderátora zhostil Jan Krejza z CzechGlobe, byly dále představeny výzkumné projekty a inovativní české podniky přispívající k řešení klimatické změny.
Odkaz na záznam konference ZDE a ZDE
-
22. 6. 2022
Pavel Zahradníček hostem v Dobrém ránu na ČT3
Pavel Zahradníček komentoval téma sucho a klimatickou změnu v pořadu Dobré ráno.
Rozhovory ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (27:20, 56:02, 1:36:00) -
20. 6. 2022
O klimatu pro Seznam zprávy
Podle klimatologa Pavla Zahradníčka data jasně ukazují, jak se mění klima v Česku. Období veder přicházejí dřív. Tropických dní, kdy teploty přesáhnou třicet stupňů, bude dál přibývat.